Перший урок у 2 класі 2016-2017 н.р.
“Щоб у серці жила Україна” до 25 – річниці незалежності України.
Мета:
• формування в учнів розуміння єдності й цілісності України, її багатонаціонального народу як національної ідеї розвитку вільної, незалежної, демократичної та заможної держави.
• формувати відчуття приналежності до України, усвідомлення себе українцем, почуття особистої відповідальності за долю держави та українського народу;
• формувати готовність служити Батьківщині своєю працею та стати на захист державних інтересів країни;
• виховувати повагу до державних символів, шанобливе ставлення до традицій українців та представників інших національностей, що населяють країну.
• поглибити знання учнів про Україну,
• формувати почуття належності до своєї країни, до її історії та традицій,
• розвивати критичне мислення, вміння одержувати інформацію, аналізувати її, порівнювати, робити висновки,
• виховувати любов до рідного краю, дбайливе ставлення до скарбів Батьківщини.
Обладнання: презентація, девіз уроку, назви команд, розрізані прислів’я, державні символи України, велике жовто-блакитне серце на дошці, маленькі серця синього та жовтого кольору для учнів, сині та жовті папери у учнів на парті, яблучка-відзнаки за правильні відповіді
ХІД УРОКУ
I. Мотивація навчальної діяльності. СЛАЙД 1
Епіграф до уроку. «Виростай, дитино, й пам’ятай:
Батьківщина – то найкращий край»
Вчитель. Доброго дня, діти! Сьогодні на уроці ми будемо говорити про чарівну землю, багату і щедру, співочу, сповнену краси, землю, прекраснішої від якої немає в світі. Назву цієї землі узнайте із вірша Миколи Чернявського
Діти (з буквами). СЛАЙД 2
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай.
Рідніша їм своя пустиня,
А ніж земний в пустині рай.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
Вчитель. Прикріплюємо букви до теми уроку. Яке слово утворилося? (Діти читають.) Україна
Вправа «Кола на воді» СЛАЙД 3
Доберіть до кожної букви якості характеру, які допоможуть вам на уроці.
У – успішні
К – креативні
Р – розумні
А – активні
Ї- їжакуваті?
Н – надійні
А – акуратні
II. Робота над темою уроку.
– Отже, тема нашого першого уроку, присвячена Україні, могутній, славетній, незалежній країні і має назву «Щоб у серці жила Україна»
1. Екскурсія «Україна – це…»
– Пропоную нашим класним екскурсоводам провести екскурсію «Україна – це…»
1учень СЛАЙД 4
Україна – це Чорне і Азовське моря, Карпати і Полісся, синьоокі озера Волині, південні степи Криму, терикони Донбасу, Дніпро-Славутич. Все це наша єдина країна.
2 учень СЛАЙД 5
Україна – це те місце, де народилася людина, де промайнуло її дитинство із дивом-казкою, піснею матусі, батьківською ласкою.
Україна – це рідний дім, де завжди з любов’ю чекають нас наші рідні; це стежка, по якій ти пішов до школи.
3 учень СЛАЙД 6
Рідна моя Україна – це земля зі славною багатовіковою історією і мудрими, талановитими людьми.
Я пишаюся тим, що моя Батьківщина стала рідною землею для тисяч білорусів, поляків, чехів, євреїв, румун, греків, татар, росіян та інших народів.
Україна… Вона в усьому, що нас оточує: у місяці, в зорях, у дорозі додому, у кожному струмочку, в деревці, у камінчику, у травичці, де «садок вишневий коло хати».
4 учень СЛАЙД 7
Україна – це історія народу, який протягом багатьох років боровся за свою свободу й незалежність. Це славні лицарі Петро Сагайдачний, Іван Мазепа, Богдан Хмельницький, Іван Сірко, Устим Кармалюк, які віддали своє життя за щастя народу.
5 учень СЛАЙД 8
Україна – це відомі всьому світові діячі української культури Т.Шевченко, І.Франко, Леся Українка, М.Коцюбинський, О.Довженко, О.Гончар, М.Лисенко, М.Заньковецька та багато інш.
6 учень СЛАЙД 9
Україна – це й рідна мова. Маленька дитина ще у сповиточку чує рідну мову від матері та промовляє за нею перші ніжні слова. Це ті слова, які проказувала ще в глибоку-глибоку давнину над колискою прабабуся. І саме ці слова наповнені почуттям, мов квітка нектаром.
7 учень
Наша українська мова мелодійна та неповторна тому, що увібрала в себе гомін полів, лісів і морів нашої землі. Вона переткана калиною, барвінком і вишневим цвітом. Наша мовна традиція сягає далеких докняжих часів. А в Київській Русі наше слово повновладно зазвучало на державному рівні .
8 учень
Україна – це українська пісня – одне з найцінніших надбань українського народу.
Коли вона звучить, серце не може залишатися байдужим і холодним, бо в ній стільки трепетної щирості, ніжності, відвертої довіри.
9 учень СЛАЙД 10
Україна – це багатостраждальна земля, опалена пожежами війн середньовіччя, жахливими пожарищами Великої Вітчизняної війни, пекельним полум’ям Чорнобиля. Чи не тому вона нам така рідна, дорога?
10 учень СЛАЙД 11
Найдорожчим для людини є те місце, де вона народилася.
Україна – це мій синьоокий Бердянськ! Як я люблю тебе! Ти прекрасний і навесні, і влітку, і в пору золотої осені, коли буйна рослинність виграє своєю чарівною красою. Мені так радісно на душі, що це ж мій світ, світ моїх батьків у цьому дорогому серцю місті. А грудочка рідної землі та крапля солоної води з Бердянська та Азовського моря найсвятіші для мене.
СЛАЙД 12 Україна – це ми! Які ми? Про це дізнаємося, виконуючи конкурсні завдання
2. Конкурсна програма для команд «Українці», «Козаки», «Патріоти».
1 конкурс: Вправа «Павутинка» СЛАЙД 13
Існує багато прислів’їв, приказок про нашу рідну землю. Що саме говорить народ про рідну Батьківщину, ми зараз дізнаємося, попрацювавши в командах.
Склади прислів’я. Учням в командах пропонуються картки із словами. Треба їх розташувати в правильному порядку та пояснити зміст.
Людина без Вітчизни, як соловей без пісні.
Добре тому, хто в своєму дому.
Кожна травичка на своєму корені росте.
2 конкурс: «Хто більше?» СЛАЙД 15
Які слова спадають вам на думку, коли ви промовляєте слово Україна?
(рідна, найдорожча, квітуча, прекрасна, рідний край, привітна, щедра, хлібосольна.)
3 конкурс «Найрозумніший»: Бліц – турнір «Моя Батьківщина». СЛАЙД 16
Чия команда буде уважнішим, спостережливішим, знаючим, ми дізнаємось, коли отримаємо відповіді на поставлені запитання.
1. Як називається країна, у якій ми живемо?
2. Яке головне місто нашої країни? (Київ)
3. Скільки і яких кольорів має прапор України? (Два.)
4. Що означає блакитний колір?
5. Що означає жовтий колір?
6. Яка головна пісня України?
7. Як співають і слухають Гімн? (Стоячи.)
8. Назви синонім до слова «держава»? (Країна.)
9. Що зображено на державному Гербі? (Тризуб.)
10. Яка головна річка України? (Дніпро.)
11. Які моря є в Україні? (Чорне й Азовське)
12. Коли святкується День Незалежності України? (24 серпня)
13. Хто є Президентом нашої держави? (Петро Порошенко)
14. Як називають людину, що любить свою Батьківщину? (Патріот)
15. Хто був, є і залишається в серцях українців Кобзарем? (Т. Шевченко.)
3. Державні символи України
СЛАЙД 17 Кожна країна світу обов’язково повинна мати свої державні символи. (Символ – це умовне позначення будь-якого предмета чи явища.)
Перший з них – це Герб – символічний знак, ключ до історії роду, міста, держави. Герби бувають різні: на них зображують рослини, звірів, птахів. Цей знак свідчить про те, чим славна держава, що символізує її могутність.
Зображення тризуба на території нашої держави має дуже давню історію. За часів Київської Русі (Х –ХI ст.) бачимо тризуб на золотих і срібних монетах князя Володимира. Потім він стає ознакою державної влади нащадків Володимира – князів Святополка і Ярослава Мудрого. Є він і в Гербі доньки Ярослава – князівни Анни, яка стала королевою Франції.
Тризуб означає триєдність життя – батько, мати и дитя, котрі символізують силу, мудрість, любов. Якщо придивитись уважно до Герба, то можна ще скласти слово з його частин – «воля». Адже до волі завжди прагнув український народ.
Фізкультхвилинка Вправа «Живий прапор» Учні мають на парті альбомний лист блакитного чи жовтого кольору. Вони мають стати так, щоб при з’єднанні цих листів утворюється найбільший прапор гімназії.
СЛАЙД 18 Другим символом є Гімн. (Це грецьке слово, що означає урочисту, похвальну пісню на честь богів і героїв.) – Хто пам’ятає слова Гімна? (Діти розказують.)
Ці слова написав Павло Чубинський (1863 р.) Вони так припали до серця українцям, що їх приписували Т.Шевченку.
Урочисте прослуховування гімну.
Державний прапор України – третій символ. Роль прапора – бути попереду, вести людей за собою. 2 вересня 1991 року над будинком Верховної Ради України було піднято синьо-жовтий національний прапор.
СЛАЙД 19 Вправа «Мозковий штурм»
– Висловіть свою думку: «Хто такий патріот?» (Той, хто любить свою Батьківщину, відданий своєму народові, готовий заради них на жертви і подвиги.)
Підсумок гри: Перемогу отримує той ряд, який виборов найбільше відзнак за правильні відповіді.(Рахуються серця і підводиться підсумок змагання.)
– На жовто-блакитних серцях напишіть своє побажання Україні і прикріпіть його на нашому великому серці класа.
– Нехай це велике серце буде символічним оберегом нашого класу, захищає нас від
негараздів, приносить лише здоров’я, доброту і ніжність у стосунки.
Наші пращури вірили, якщо ти взяв оберіг, то сміливо рушай на полювання. То й ми можемо сміливо вирушати по країні Знань до нових здобутків та перемог. В щасливу путь!
СЛАЙД 20 Вправа «СЕНКАН»
1. Україна
2. Вільна, єдина.
3. Дивує, відроджується, захоплює
4. Україна- це мій дім.
5. Батьківщина
III. Підсумок уроку.
Прекрасна наша українська земля, щедра, багатобарвна, рідна, єдина. Але, щоб наша держава була завжди вільною, незалежною, а її громадяни, незалежно від національності, – щасливими, потрібно наполегливо працювати кожному з нас, лишати після себе хороший слід на Землі, творити добро, вірити в щасливе майбутнє нашої країни, любити свою Батьківщину.
Любіть Україну, як сонце, любіть.
Як вітер і трави, і води.
В годину щасливу, і в радості мить,
Любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву,
Вишневу свою Україну.
Красу її вічно живу і нову,
І мову її солов’їну.
Скачати презентацію