Визначаю корінь слова. Спільнокореневі слова.

TutylКонспект і презентація за темою: “Визначаю корінь слова. Споріднені слова” 

За програмою О.Савченко за підручником та зошитом “Застосовую знання” К.Пономарьової

Навчальна мета: узагальнити та систематизувати знання дітей з розділу «Слово. Корінь слова». Сприяти усвідомленню учнями поняття про спільнокореневі слова на основі дослідження спорідненості слів; вчити визначати корінь у ряді спільнокореневих слів.

Виховна мета: виховувати повагу до людей різних професій, любов до природи

Тип уроку: засвоєння нових знань. умінь

Обладнання: підручник, зошит, мультимедійна презентація.

Хід уроку:

І. Організаційний момент    СЛАЙД 2

Ось дзвінок сигнал подав —

До роботи час настав.

Ось і ми часу не гаймо,

А урок свій починаймо.

  • Визнач свій настрій на початку уроку і намалюй поруч з датою відповідний осінній листочок

 ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Хвилинка каліграфії: Писатиму букви рівненько, Щоб були красиві, гарненькі .

       Бб Бу уд до ов ва сл Кор      СЛАЙД 3

  1. Робота з прислів’ями – Склади зі слів і запиши прислів’я

Згода, незгода, дім, а, будує, руйнує. (Згода дім будує, а незгода руйнує)

– Знайди і підкресли антоніми в І реченні

Мій, моя, будинок, фортеця (Мій будинок – моя фортеця)

– В ІІ реченні знайди слово, в якому звуків більше, ніж букв (Моя)Поясни, чому.

III. Повідомлення теми і мети уроку     СЛАЙД 4

– Які слова в записаних реченнях мають спільну частину? (будує, будинок)

– Збери слово ВАДОБУ (Будова)

– Сьогодні на уроці ми розпочинаємо новий розділ мови «Будова слова». Перша тема розділу «Корінь слова. Споріднені слова». Мета уроку: Досліджувати споріднені слова, вчитися визначати їх корінь. Розвивати мовлення, мислення. Збагачувати словниковий запас.

СЛАЙД  5 – Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь: що таке корінь слова, як називаються слова, об’єднані одним значенням. На уроці ви навчитеся: знаходити споріднені слова, визначати корінь слова, вилучати із групи слів однозвучне слово

  1. Вивчення нового матеріалу
  2. Підбір споріднених слів СЛАЙД 6
  • Підбери «родичів» до слова БУДОВА

Будує, будинок, будівельник, будівля, будівельні (матеріали)

  • Запиши групу споріднених слів
  1. Проведи дослідження  СЛАЙД 7
  2. Поясни, від якого слова утворилися слова будинок, будівельник
  3. Чи можна ці слова назвати «родичами» або спорідненими словами? Поясни, чому.
  4. Знайди спільну частину у записаних словах. Виділи її дужкою вгорі

Будова, будує, будинок, будівельник, будівля, будівельні

  1. Робота з правилом на ст 34 . Запам’ятай СЛАЙД 8

СПІЛЬНА частина споріднених слів називається КОРІНЬ. Корінь позначаємо дужкою. СПОРІДНЕНІ слова ще називають СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ

  • Що означає слово КОРІНЬ?
  1. Сторінка ерудіта СЛАЙД 9
  • Тлумачний словник пояснює, що КОРІНЬ – багатозначне слово. КОРІНЬ – це орган рослин; частина зуба, волоса, нігтя; рівняння 28: х=7 має корінь х=4; це початок, джерело чого-небудь; головна частина слова.

Фізкультхвилинка

  1. Самостійна робота СЛАЙД 10
  • В підручнику прочитай вірш вправи 2. Випиши з вірша споріднені слова. Познач у них дужкою корінь.
  • Який корінь визначимо в І групі споріднених слів? В ІІ, ІІІ,
  1. Алгоритм визначення кореня СЛАЙД 11
  • Добери кілька споріднених слів. Наприклад до слова ЛИСТОК (листочок, листяне (дерево), листя, листопад)
  • Порівняй значення та написання цих слів.
  • Спільна частина в цих словах є коренем.
  1. Дослідження споріднених слів. Вилучення однозвучних слів СЛАЙД 12
  • Чи всі слова, що мають спільну частину можна назвати спорідненими?
  • Прочитай групу споріднених слів і подумай, яке з них зайве в цій групі? Поясни, чому? ГОЛУБ, ГОЛУБКА, ГОЛКА, ГОЛУБ’ЯТКО. (Слова, пов’язані з родиною голубів). ЛИСТОК, ЛИСТІВКА, ЛИСТЯНЕ, ЛИСТЯ

Висновок. Слова, які об’єднані одним значенням і мають спільну частину, це спільнокореневі слова або споріднені слова.

  1. Повторення вивченного матеріалу. Робота з текстом СЛАЙД 13

Листяні дерева в жовтні стоять в святковому одязі. Раптом від холодного вітру захвилювались листочки. Скоро полетять вони чарівним листопадом. І накриє казкове листя чорну землю.

– Прочитай текст. Про що він? Скільки речень в тексті? Це науковий текст чи художній?

– Про який місяць йдеться мова? Що кажуть про листяні дерева? Чому захвилювались листочки? Який заголовок можна дібрати? (Очікування листопаду)

– Які слова використані в переносному значенні? (захвилювались, полетять, накриє, казкове)

– Поясніть закриті букви.

– Підберіть споріднені слова до виділених слів

Жовтень, жовтий, жовток, жовтіти

Чарівний, чари, чарівник, чарувати

VІ. Домашнє завдання Вивчити правила на ст 34, зошит ст. 18  СЛАЙД 14

VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ

  1. Саморефлексія

– Закінчи речення Я знаю … (Що таке корінь слова, споріднені слова) Я вмію … (визначати корінь, підбирати споріднені слова) Я ціную … (свою роботу на уроці)

– Чи сподобались тобі твої успіхи на уроці? Чи задоволений ти своєю роботою, своїми знаннями, своїми стараннями? Накресли в кінці роботи вектор успіху і познач себе на ньому

2. Технологія “Мікрофон”

— Що нового дізналися на уроці?

— Які цінні думки запам’ятали? (Корінь — це спільна частина споріднених слів. У корені закладене основне значення слова. Корінь може звучати однаково, та в словах набирати різних значень.)

— Як визначити корінь?

— Які слова називаються спільнокореневими? Наведіть приклади.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *