Урок-майстерня з основ здоров’я в 1 класі

Тема. Чистота – запорука здоров’я. Правила особистої гігієни. Догляд за своїм тілом. Практична робота. Як правильно мити руки.

Мета. СЛАЙД 2
Формувати в учнів уявлення про гігієну;
познайомити з правилами особистої гігієни;
учити доглядати за своїм тілом, волоссям, руками;
формувати уміння правильно мити руки;
навчити розпізнавати предмети загальної та особистої гігієни;
виховувати охайність, бережливе ставлення до води.
Обладнання. мило, рушник, зубна щітка, паста; кольорові олівці, аркуш паперу, вологі серветки у кожного учня; 5 конвертів із завданнями, презентація

Форма проведення: урок-майстерня

Хід уроку
Організація класу.
Закінчилася перерва,
Продзвенів чаклун-дзвінок.
А тепер усі швиденько
Налаштуйтесь на урок.
– Сьогодні у нас незвичайний урок, урок – майстерня.

СЛАЙД 3
– Що роблять у майстернях? ( шиють взуття, одяг, сумки; у майстерні діда Мороза виготовляють ялинкові прикраси).
– Ми з вами на уроці виготуємо правила … Правила чого, ви мені скажете, як послухаєте казку.

«Індукція» («наведення») – створення емоційного настрою, включення підсвідомості. Мотивація навчальної діяльності

СЛАЙД 4
Жили-були мікроби – рознощики різних хвороб. Найбільше на світі вони любили бруд. Чим брудніше, тим їм було приємніше і тим більше їх ставало. Ось на столі хтось залишив невимиті тарілки, крихти, шматочки хліба. Тут як тут муха. А на її лапках сотні мікробів. Особливо якщо вона прилетіла з смітника. Муха полетіла, а мікроби залишилися лежати на столі, на тарілці, на ложках і думають:
– Як добре, що на світі є бруднулі і мухи. І стало мікробам роздолля. І на руки можна потрапити, і в рот до людини. А там вже і до хвороби рукою подати!
– Яка головна думка цієї казки? (Мікроби – носії хвороб, через брудні руки мікроби потрапляють в людину і несуть їй хворобу)

СЛАЙД 5 – Що допомагає нам перемогти мікроби? (вода і мило)

СЛАЙД 6 – Яка тема уроку, на вашу думку? (Чистота – запорука здоров’я)
Сьогодні на уроці ми з вами складемо правила особистої гігієни шкіри, рук, зубів.
Чи важливі ці правила для тебе?

ІІІ. Творчий процес – робота з матеріалом

1. Деконструкція – змішання, розкладання, розгортання;

СЛАЙД 7 – Як ви думаєте, перед тим, як готувати їжу, кухар миє руки?
А лікар перед операцією?

СЛАЙД 8 Додайте своє слово у віршик
Про чистоту хто всюди дбає,
Завжди здоров’я добре … (має).
І настрій в того просто … (гарний),
І в світі він живе не марно.

СЛАЙД 9 Склади слово із складів на мильних бульбашках. Що воно значить?
(гігієна)

СЛАЙД 10 Слово «гігієна» – це наука про здоров’я людей, здоровий спосіб життя.
Особиста гігієна – це догляд за чистотою свого тіла.
Однією з найголовніших вимог гігієни є чистота.
Народна мудрість каже: «Чистота – запорука здоров’я»
– Що є головним захисником твого тіла від збудників хвороб? (чистота)

2. Самоконструкція (індивідуальне створення гіпотези, рішення, тексту)

СЛАЙД 11 Прийом «Символізація»
Відгадайте загадки, а відгадки намалюйте символами.
Білих 30 зубчиків для кучерів і чубчиків,
По голівці ходить – волосся в порядок приводить ( Гребінець)
Ліг в кишеню і вартую:
Плаксі, реві та бруднулі
Витру вранці струйки сліз,
Не забуду і про ніс ( носовичок)
Мию, мию без жалю.
Мию там, де брудно.
А водичку не люблю,
Бо від неї худну. (Мило)
Гарно вмилася Марічка,
Витирає руки, личко…
Всіх охайних діточок
Витирає ………. (Рушничок)
Гумова Акулинка
Пішла гулять по спинці.
Поки вона гуляла,
Спинка рожевою стала. ( Губка)
Щетинкова голівка
Залазить у наш рот,
Рахує наші зубки,
Знімає з них наліт. (Зубна щітка)
Колюча, наче їжачок ,
Штанці почистить, піджачок. (Одежна щітка)
Які речі потрібно мати, щоб бути чистим і здоровим? Дивлячись на свої символи, згадайте ці речі.

СЛАЙД 12 Практична робота в парах
Я вам роздаю вологі серветки. Витріть свої руки. Подивіться на чисту серветку і на ту, якою тільки що витерли руки. Що ви бачите? Чому так сталося?

СЛАЙД 13 Прийом «Вживання»
Уяви собі, що ти зміг розгледіти на своїй руці мікроб. Який би він був?
Намалюйте свій уявлений мікроб.

Прийом «Прес» – Звідки беруться мікроби на наших руках?
Ми вважаємо, що …
Прийшовши до школи ми з вами за все беремося: торкаємося руками до ручки від дверей, відвідуємо туалет. Тому на наші руки потрапляють мікроби.
Не беріть руки до роту, а постійно слідкуйте за чистотою рук.

СЛАЙД 14 Робота в парах Метод «Якщо б …» Уяви, що людина опинилася на безлюдному острові. У неї немає предметів особистої гігієни. Який вигляд матиме ця людина через рік?

СЛАЙД 15 Фізкультхвилинка Показувати і масажувати органи про які йде мова.
Кран, відкрийся!
Ніс, умийся!
Мийтесь, очі,
Мийтесь, вушка,
Шийка, мийся
Мийся, шийка!
Мийся, мийся,
ОБЛИВАЙСЯ!
Бруд, ЗМИВАЙСЯ!
БРУД! ЗМИВАЙСЯ!

СЛАЙД 16 Соціоконструкція (побудова елементів групою)
На різних уроках ми розглядаємо багато картин, малюнків, таблиць. Сьогодні я пропоную вам виготовити свою таблицю про чистоту тіла. Ви вибираєте малюнки-заготовки, обдумуєте, яку таблицю ви хочете виготовити, створюєте правило-ілюстрацію. Тут ви проявите свою творчість, винахідливість.

Робота в групах (5 хвилин)

СЛАЙД 16 Група 1
Скласти правила про догляд за шкірою та волоссям
Вибирають потрібні малюнки і наклеюють їх на аркуш: діти умиваються, чистять зуби, причісуються, застеляють ліжко, снідають і прибирають посуд, одягаються, читають

СЛАЙД 17 Група 2
Вибрати предмети індивідуального користування серед малюнків
(Гребінець, ложка з виделкою, шампунь, гольниця, мило, зубна щітка, носовичок, м’яч, рушник, зубна паста, щітка)

СЛАЙД 18 Група 3
Скласти правила про догляд за руками, нігтями.
Розкажіть, коли треба мити руки, використовуючи малюнки в зошиті с.15. Покажіть, як треба мити руки:

СЛАЙД 19 Група 4
Скласти правила про догляд за зубами
Розкажіть, коли треба чистити зуби. Покажіть, як це робити

СЛАЙД 20 Група 5
Зберіть вислів про гігієну і поясніть її зміст.
Мийся, не бійся, води, щоденно (Води не бійся-щоденно мийся)

СЛАЙД 21 Афішування (Показ виробів)
Хто закінчив роботу, вивішує таблицю, презентує її, розглядає таблиці інших

СЛАЙД 22 Група 1
За малюнками розповідають правила, щоб шкіра була чистою і здоровою:
– раз на тиждень ретельно мий усе тіло з милом і мочалкою;
– після сну мий руки, обличчя, шию, вуха;
– перед сном приймай душ.
– волосся необхідно мити в міру забруднення,
– прочісувати власним гребінцем або щіткою 2-3 рази на день.
– Зачіски у дівчаток і хлопчиків повинні бути зручними і охайними.

СЛАЙД 23 Група 2
Вибрати предмети індивідуального користування серед малюнків (Гребінець, зубна щітка, носовичок, рушник, ложка з виделкою)

СЛАЙД 24 Група 3
За малюнками розповідають правила, коли треба мити руки, а потім показують, як це робити.
1) Засучити рукава вище ліктів.
2) Відкрити не сильно кран і змочити руки.
3) Намилити руки до утворення піни.
4) Коловими рухами долонь добре розмилити мило по руках і між пальцями.
5) Ретельно змити мильну піну
6) Витерти руки насухо.
Ми повинні постійно стежити за чистотою рук. Руки треба мити з милом
– перед їжею,
– після відвідування туалету,
– ігор з тваринами,
– якщо ви звідкись прийшли,
– після брудної роботи.
– Нігті на руках слід підстригати 1 раз на тиждень, а на ногах – 1 раз у два тижні.
– Ніколи не гризти нігті.

СЛАЙД 25-27
Група 4 Показують і розказують, коли і як чистять зуби
1) Чистити зуби треба вранці та ввечері перед сном.
2) На зубну щітку видавлюємо трішки зубної пасти.
3) Рухами знизу – вгору чистять нижні зуби, зверху – вниз – верхні зуби. Коловими рухами щітки чистять зовнішню і внутрішню поверхні кутніх зубів.
4) Коли почистите зуби, щітку вимийте з милом і поставте сушитися догори щетиною
5) Ніколи не чистіть зуби чужою щіткою.
6) Після вживання їжі слід полоскати рот теплою водою.
7) Не колупайтеся між зубами металевими предметами.
8) Зубну щітку змінюйте 4 рази на рік.
9) Два рази на рік треба приходити в лікарню і перевіряти зуби.

СЛАЙД 28 Група 5
Зберіть вислів про гігієну і поясніть її зміст.
Води не бійся – щоденно мийся.

СЛАЙД 29 Розрив (внутрішнє усвідомлення невідповідності колишнього знання новому.)
– Чи маєш ти зараз носовичок? Чому ні? Для чого тобі потрібна носова хустинка?
– Скільки разів і коли ти сьогодні мив руки? Як ти гадаєш, що важливіше: економити воду чи мити часто руки?
– Що ти робиш кожного ранку самостійно, щоб бути чистим?
– Як ти вважаєш, чому потрібно бути щодня чистим і охайним? (Чистота потрібна, щоб перемагати небезпечних ворогів людини – збудників хвороб.)

ІV. СЛАЙД 30
Рефлексія (відображення почуттів, відчуттів, що виникають в учасників.)
– Закінчує роботу наша майстерня. Які побажання майстрам ти хотів б висловити? (використовувати правила гігієни)
– Який висновок про себе ти зробив, ставши учнем майстерні? (я можу сам доглядати за чистотою свого тіла)
– Чи складні правила гігієни?Я маю надію, що ви всі будете виконувати вимоги особистої гігієни, будете слідкувати за своєю чистотою.

Завантажити презентацію: Урок майстерня

Завантажити конспект: Урок майстерня

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *