Техніка читання 1 клас — нормативи

Зараз багато дітей йдуть в школу, вже вміючи читати. І тільки деякі вчаться цього в 1 класі. Тим не менш, у першому півріччі першого навчального року проходить початкова перевірка техніки читання.

Під технікою читання батьки найчастіше розуміють кількість слів, яку читає (вимовляє) дитина за 1 хвилину. Але це тільки одна складова. Учитель звертає увагу на правильність читання слів, виразність (дотримання знаків пунктуації), ступінь розуміння прочитаного тексту. З плином навчального року діти вчаться читати краще, відповідно повинна поступово підвищуватися техніка читання кожної дитини.

Є певні, затверджені норми техніки читання в 1 класі.
Нормативи техніки читання в 1 класі:
• перше півріччя – 20-30 слів за хвилину;
• друге півріччя – 30-40 слів за хвилину.
Підкреслюю, що це орієнтовні норми техніки читання.

У першому класі оцінки не ставлять. Але якщо вам цікаво оцінити результат вашої дитини, то можна зробити це наступним чином:
• високий рівень — більше 40 слів за хвилину;
достатній рівень— від 30 до 40 слів за хвилину;
середній рівень — від 25 до 30 слів за хвилину;
низький рівень — менше 25 слів.

Ще раз нагадаю, що кількість прочитаних слів – не єдиний показник техніки читання. Учитель звертає увагу на правильність вимови слів/помилки, читає учень прості слова цілком або по складах, робить паузи в кінці речення, виділяє інтонацією знаки пунктуації.

Перевірка техніки читання вдома
Якщо ви хочете перевіряти відповідність техніки читання вашої дитини нормам протягом всіх наступних класів початкової школи у домашніх умовах, вибирайте тексти, відповідні віку. Для першокласника це повинні бути прості тексти з коротким пропозиціями, короткими словами. Після прочитання тексту, попросіть розповісти дитину про те, що вона прочитала. За необхідності задайте навідні запитання.

Батьки, які дбають про успіхи своїх дітей у навчанні, замислюються над тим, як допомогти дитині читати у відповідності з нормою техніки читання в першому класі.

Необхідно зрозуміти, що швидкість – це тільки один з параметрів, якими характеризується читання. Не менш важливі: здатність розуміти прочитане, вміння виразно читати вголос, вміння читати про себе. Тому потрібно розвивати всі в сукупності.

Для того, щоб навчитися читати, потрібно, щоб дитина полюбила читання і книги. Ось кілька підказок, як можна сприяти цьому:

• Читати дітям уголос. З дітьми постарше весело і корисно читати за ролями, особливо якщо книга захоплююча.

• Купувати якісні книги, відповідно до віку. Завдання батьків звертати увагу не тільки на зміст (хоча це теж, без сумніву, важливо), але і на оформлення. Чим молодша дитина, тим більше повинно бути ілюстрацій, більші букви.

Пропонуйте книги, у відповідності з інтересами дитини. Якщо сусідка розповіла, що її синові дуже сподобалося читати Карлсона, а вашій дитині не цікаво і більше хочеться читати про машини, поступіться. Нехай читає те, що йому цікаво. Ви ж хочете, щоб він полюбив читання, а не навпаки? Також зверніть увагу на те, що в той час, коли дитина ще тільки вчиться читати, великі тексти йому важко осилити. Тому потрібні цікаві книги, де багато картинок, менше тексту. Наприклад, комікси. Або дитячі енциклопедії — основний текст енциклопедії читати ще важко, але дитина може розглядати картинки, читаючи підписи до них.

Діти багато чому вчаться у своїх батьків. Якщо в сім’ї читають дорослі, то діти звикають до того, що книги – друзі людини. Читайте самі!

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>