Відкритий урок з української мови в 2 класі за темою «Мова і мовлення»

Урок будується в нестандартній формі – у формі подорожі до країни Мови і Мовлення . На уроці поєднуються різні види діяльності: фронтальне опитування, самостійна робота, колективна робота, робота в парах. Тема уроку визначається у спільній діяльності вчителя з учнями. Закріплення вивченого матеріалу будується в логічній послідовності сюжету уроку. Ігрова форма проведення уроку розвиває пізнавальну активність учнів, спонукає дітей більш активно брати участь в уроці, показувати свої знання в усному та писемному вигляді. На протязі всього уроку підтримується інтерес до теми уроку через використання інтерактивних прийомів. Вся виконувана робота коректується, контролюється і перевіряється. Між етапами здійснюються логічні переходи. Запитання і завдання вимагають активної розумової діяльності. Підсумки уроку підбиваються у спільній діяльності.

Тема уроку: Мова та мовлення. Усне і писемне мовлення.

Завантажити презентацію

Мета уроку:
• Дати дітям уявлення про мовлення як найважливіший засіб спілкування між людьми, про існування різних мов, про усне і писемне мовлення.

Завдання уроку:
• Формувати поняття про мову як найважливіший засіб спілкування між людьми, розкрити деякі способи передачі інформації малюнками та знаками;
• Учити «читати» найпростіші умовні знаки;
• Систематизувати знання про рідну мову, її місце серед споріднених мов;
• Заохочувати дітей удосконалювати мовну культуру, збагачувати словниковий запас, розмовляти чисто і правильно українською мовою;
• Розвивати інтерес до мовних явищ, спостережливість у сприйнятті навколишньої інформації
• Виховувати любов до рідної мови, бажання більше дізнатися про неї.

Тип уроку: вступний урок модуля «Мова та мовлення»
Форма проведення: подорож
Наочність та обладнання: презентація, схеми-опори, роздатковий матеріал

План уроку

1. Організаційний етап

1.Створення емоційної ситуації
Любі діти, усміхніться,
Навколо себе подивіться.
Вже усмішками сяє клас.
Приємно бути серед вас.

2. Установка мети та завдань уроку

1. Мотивація – проблема
Вправа «Живі картинки»
– Діти, я зараз прошепочу на вухо одному учневі певну інформацію. Його завдання полягає в тому, щоб передати цю інформацію, не використовуючи мовлення.
– відчини двері; – знайди у книзі;
– Чому ви одразу не зрозуміли інформацію? (не всі дії зрозумілі, без слів важко спілкуватися)
– Що необхідно людям для спілкування?
– Сьогодні ми дізнаємось, як спілкувалися наші предки, як вони навчилися розуміти одне одного.

2. Міркування над девізом уроку (слайд 2)
Прочитайте і поясніть рядки Володимира Забаштанського.

Як нема без зірок небозводу,
Як блакиті без сонця нема,
Так і мови нема без народу,
І народу без мови нема.

– Як ви розумієте ці слова? Чи може існувати мова без народу? Чому?

– Чи може існувати народ без мови? Чому? (Тому що люди не зможуть ні про що домовитись, виразити свої почуття. Пізнати щось нове. Кожна нація має свою мову для спілкування. І український народ в Україні повинен спілкуватись українською мовою.)

– Сьогодні на уроці ми будемо говорити про значення мови і мовлення в житті людини.
– Пропоную вам здійснити подорож до Країни Мови і Мовлення.

3 Актуалізація опорних знань

1. Хвилинка каліграфії
– Щоб урок пройшов не марно, будемо писати гарно.
ва Мо ня влен Сл ць
– Які слова можна утворити з цих складів? (Мова і мовлення)
– Яка ж тема сьогоднішнього уроку? Мова і мовлення
(слайд 3)

2. Вправа «Умільці». (слайд 4-5)
Підготуємось до подорожі через завдання, в якому треба показати уміння збирати прислів‘я із частин і пояснювати їх.
– Прочитайте частини речень в лівій (правій) колонці. З‘єднайте їх в розумні поради-прислів‘я. Поясніть перше прислів‘я

Слово – не горобець,                              а думай ще більше.
Птицю пізнати за пір‘ям,                 вилетить – не спіймаєш.
Говори мало, слухай багато,           а людину за мовою.DSC02900

3. Запис першого прислів‘я за кодом:

С – Н Г, В – Н С. (слайд 5)
Перевірте свій запис з дошкою: Слово – не горобець, вилетить – не спіймаєш.

4 Етап засвоєння нових знань і способів дії

Починаємо подорож по Країні Мови і Мовлення.

1. Уявлення про мову
Завдання етапу: формувати поняття про мову як найважливіший засіб спілкування між людьми, розкрити деякі способи передачі інформації малюнками, знаками; учити «читати» найпростіші умовні знаки

Робота з підручником Вправа 44 «Мудрі сови»

– Прочитайте самостійно текст у підручнику і знайдіть відповідь на запитання:
– Чому люди навчилися розмовляти? (Щоб працювати гуртом, треба розуміти один одного, домовлятися про спільну справу)
– Для чого людям потрібна мова? (слайд 6)
(зберегти мудрість віків; передавати досвід; пізнавати світ; побувати в далекому минулому; заглянути в майбутнє; описувати предмети, події)

Вправа «Дешифровщик» (слайд 7)
– Розгляньте малюнки та зразки давнього письма на слайді. Їх давні люди залишили на скелях, у печерах, на глиняних дощечках. (персидський клинопис, карійське письмо, піктограма, єгипетські ієрогліфи)
– Можливо, якісь зображення вам зрозумілі? (людина, змія, птахи …)
– Спробуйте прочитати подані письмена. Чому ви не змогли прочитати залишені письмена древніх людей? (треба знати, що кожний знак позначає)

Вправа «Математичні знаки» (слайд 8)
– Малюнки і знаки, зроблені в печерах, на кам’яних та глиняних табличках через тисячоліття донесли до нас інформацію про древні народи, поселення, їхню культуру.
А деякі знаки люди використовують і зараз.

5 + 1 = 6      6 < 9
7 – 2 = 5     10 > 8
– Розгляньте математичні знаки і прочитайте вислови.
(Сума чисел п’яти і одного дорівнює шість, Різниця чисел семи і двох дорівнює п’ять. Шість менше дев’яти. Десять більше за вісім, вісім.)

– Назвіть зображені фігури.
– Запишіть назви геометричних фігур у порядку збільшення кількості складів. (круг, овал, квадрат, трикутник, прямокутник)

– Зробіть висновок, для чого людям потрібна мова.

Підсумок. Яке це диво – людська мова! Вона дає можливість побувати в далекому минулому, сьогоденні і заглянути у майбутнє.
Без мови неможливе повноцінне життя людей.

Фізкультхвилинка

Всі піднесли руки – раз Раз! – і вгору, Два! – і вниз,
На носках стоїть весь клас, На сусіда подивись
Два присіли, руки вниз, Хто старався присідати,
На сусіда подивись. Може вже відпочивати.

2. Одиниці мови
Завдання: систематизувати знання учнів про склад рідної мови.

Вправа «Мозкова атака»
– Згадайте, з чого складаються слова? (із звуків) речення? ( із слів, словосполучень?)

– Розгляньте схему будови мови (слайд 9)

Підсумок Люди спілкуються за допомогою слів, речень. Мова – найважливіший засіб людського спілкування.

3. Слов‘янські мови (слайд 10)
Завдання: дати дітям уявлення про існування різних мов.

Повідомлення вчителя

– На земній кулі існує багато мов (понад 5 тисяч), які за своїм походженням поділяються на сім‘ї, а ті в свою чергу на групи.

Українська мова належить до слов‘янської групи мов.
– Розгляньте слов‘янське «Мовне дерево».
– Які гілочки розташовані поруч з українською? (російська, білоруська)

Вправа «Влучне око» (слайд11)
– Послухайте вірш про єдність слов‘янських мов.
– Знайдіть і прочитайте слово ВЕРБА різними слов‘янськими мовами.

Велика й могутня слов‘янська родина.
Колись у слов‘ян була й мова єдина.
З тих давніх часів до сьогоднішніх днів
Дійшли до нас групи однакових слів.
Послухай: шумить українська верба,
І верба російська, й болгарська врьба,
І вежба у Польщі, і чеська врба,
І сербська врба, й білоруська вярба. (А. Свашенко)

Підсумок Українська мова – це наша мудра Берегиня, що не давала погаснути родинному вогнищу українства впродовж століть, піднісши народ на високий Олімп волелюбності, гордості, незнищенності духу і безсмертя.
Українська мова – наша рідна мова, тому ми повинні любити її і пишатися нею.

4. Усне і писемне мовлення
Завдання: дати дітям уявлення про усне і писемне мовлення.

– Спілкування людей за допомогою мови називається мовлення.

– Роздивіться схему й зробіть висновок, яке мовлення буває.

– Коли ми користуємося усним мовленням, а коли письмовим.

Розгляд опорну схему (слайд 12)

Підсумок Розповідати, запитувати і відповідати, обмінюватися думками можна усно і письмово.

5. Розвиток мовлення (слайд 13)

Завдання: Розвивати інтерес до мовних явищ, спостережливість у сприйнятті навколишньої інформації, збагачувати словниковий запас, заохочувати дітей розмовляти чисто і правильно українською мовою.

– Розгляньте малюнок на слайді і слова для довідки під малюнком.

Осінь розфарбувала; золотим, рожевим, червоним кольором; листя вкриває

– Розкажіть, яка пора року настала. (Настала осінь.)
– Як осінь розфарбувала дерева? (Дерева розфарбувала осінь золотим, червоним та рожевим кольором.)
– Що вкриває землю? (Листя з дерев повільно вкриває землю.)

– Яким мовленням ви користувалися, виконуючи завдання? (усним)

– Прочитайте текст на дошці.

Настала осінь. Вона розфарбувала дерева золотим, червоним, рожевим кольором. З дерев повільно опадає різнокольорове листя.

– Як автор говорить про те, що осінь змінила колір листя на деревах?
– Спишіть І речення тексту.

– Яким мовленням ви користувалися, виконуючи завдання? (писемним)

– Яке значення для людини має писемне мовлення? (Допомагає людині пізнати далеке минуле, зберегти і передати свої знання майбутнім поколінням.)

Ось і закінчилася наша подорож по країні Мови і Мовлення.

5. Домашнє завдання різнорівневе на картках. Перша вправа легша. Друга з навантаженням. (слайд 14)

1.Спиши вірш.
Вивчайте мову українську –
Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,
Прекрасну, милу і чудову,
Як материнську пісню колискову.
(А. Каніщенко)

*2. Спиши висловлювання про мову. Склади своє речення про слово.
Птицю пізнати за пір‘ям, а людину – за мовою.
Ласкаве слово, що весняний день.

6. Етап підбиття підсумків.
1. Рефлексія

– Подорож до якої країни ми сьогодні здійснили?
– Про що дізналися на уроці, ви покажете в наступній вправі.

2. Вправа «Асоціація» Робота в парах (слайд 15)

– З поданих слів виберіть слова, що зустрілися в схемі про мову, в схемі про мовлення.

   Мова                               Мовлення

Усне
Слова
Писемне
Звуки
Говоріння
Речення
Слухання
Словосполучення
Читання
Текст
писання

– Яке мовлення буває? (усне та писемне)
– Яке мовлення з’явилося раніше? (Усне)

– З чого складається мова? (звуки, слова, словосполучення, речення, текст)

– Що спонукало людей для створення мови? (бажання розуміти один одного, разом працювати)

Послухайте вірш-заклик про українську мову Антоніни Каніщенко (Слайд 16)

Вивчайте мову українську –
Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,
Прекрасну, милу і чудову,
Як материнську пісню колискову.

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *