Відкритий інтегрований урок з природознавства та навчання грамоти в 1 класі

Тема уроку: Що належить до природи. Природа нежива і жива. Розвиток зв’язного мовлення — складання розповіді про своє місто.

Завантажити презентацію

Мета уроку:
• Формувати уявлення про неживу і живу природу;
• Формувати вміння групувати предмети за певними ознаками, уміння порівнювати й аналізувати предмети неживої і живої природи;
• Вчити учнів складати розповідь про своє рідне місто.
• Виховувати любов до природи рідного краю, шанобливе ставлення до природи і речей, створених людиною.
• Збагачувати чуттєвий досвіду, розширювати кругозір дітей.
Тип уроку: інтегрований урок з природознавства і читання
Форма проведення: екскурсія рідним містом
Наочність та обладнання: презентація, картки з завданнями, фішки для само оцінювання, кольорові олівці, малюнки дітей до проекту, слова для речення.

План уроку
1. Організаційний етап

Продзвенів і стих дзвінок.
Починається урок.
Всі за парти тихо всілись
І на мене подивились.
Попрацюємо старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти – просто молодці.
– Подивіться один на одного і посміхніться, посміхніться мені, нашим гостям. Нехай настрій, який у вас зараз, супроводжує вас весь день.

2. Установка мети та завдань уроку

– Епіграфом до уроку я обрала такі слова: (СЛАЙД 3)
Повітря, земля і вода – це природа.
Природа – це я, і ти – це природа.
Пустелі і гори, поля і ліси,
І ми – тільки частка цієї краси.
– Хто здогадався, яка тема уроку?

Задачі уроку. На уроці ми: (СЛАЙД 4)
• Дізнаємось про те, що належить, а що не належить до природи.
• Навчимося розрізняти живу і неживу природу, а також речі, створені людиною.
• Складемо розповідь про своє рідне місто.
Будемо вчитися любити рідну природу, шанобливо ставитися до неї.

3. Етап засвоєння нових знань і способів дії

Запрошую вас на екскурсію вулицями рідного міста. Але спочатку треба перевірити, чи дозволяє нам погода вирушити на прогулянку.
1) Вправа «Синоптик»
– Я буду читати текст, а ви уважно слухайте і, якщо потрібно, виправляйте помилки.
Сьогодні 1 вересня 2011 року. Небо блакитне.(сіре, хмуре) Сонце світить, але не гріє. Повіває теплий, лагідний вітерець. (Ранок похмурий, непривітний, дує холодний вітер) Падає пухнастий дощ. (погода суха)На деревах достигли яблука. Золоте листя вкрило землю.
– Підсумуйте, яка ж пора року в Бердянську. (СЛАЙД 5)

2) Розвиток мовлення. Проект «Моє рідне місто» . (СЛАЙДИ 6 -7 )
Отже, вирушаємо в дорогу.
– На минулому уроці ми з вами з’ясували, що нашою Батьківщиною є українська земля. Крім того, у кожного українця є свій рідний край. І 17сьогодні ми презентуємо наш проект «Моє рідне місто».

Розкажіть, що ви намалювали. (Відповіді дітей).
– Кожен намалював те, що йому найдорожче і найрідніше, свій улюблений куточок рідного краю.
– Скажіть, так що ми називаємо рідним краєм?
Рідний край – це і є маленькі улюблені куточки кожного з нас, те місце, де народилися та живемо ми й наші близькі та знайомі люди.
– В якому місті ми живемо? Чи подобається воно вам?
– На березі якого моря стоїть Бердянськ?

3) Розповідь учителя.
Ви показали мені свої улюблені куточки, а тепер я проведу вас своїми улюбленими місцями.(СЛАЙДИ 8, 9)
Бердянськ – маленьке молоде місто. Йому скоро виповниться всього двісті років. Колись це було невелике рибальське селище. А зараз ми живемо в прекрасному курортно-промисловому місті.
В центрі Бердянську на площі І Бердянської ради стоїть будинок міськвиконкому, поруч знаходиться парк імені П. П. Шмідта. Основою міста був порт.
На наші піщані пляжі приїздять багато відпочиваючих.
В Бердянську багато будинків культури, в яких проходять концерти, вистави. В них працюють гуртки для дітей і дорослих.
Наше місто славиться своїми музеями, пам‘ятниками. Прикрасою міста є парки, сквери, сади, квітники. За ними доглядають працьовиті люди.
Бердянськ називають молодіжним, тому що багато молоді приїздить навчатися в інститутах, коледжах, ліцеях.
Бердянськ ділиться на окремі мікрорайони.
– В якому мікрорайоні знаходиться наша гімназія? Чому він так називається?

4) Вправа «Мікрофон» (СЛАЙД 10)
Тепер після нашої невеличкої екскурсії ми можемо скласти розповідь про своє місто за планом.
1. В якому місті ми живемо? (Ми живемо в Бердянську)
2. Що прикрашає Бердянськ, робить його гарним? (дерева, квіти, парки, сади)
3. Які люди проживають у Бердянську? (У моєму місті проживають працьовиті люди) Чому ви так вважаєте?
4. Що є в нашому місті? ( В моєму місті багато парків, садів, дерев, квітів, шкіл, пам‘ятників…)
5. Який транспорт їздить вулицями нашого міста? (По вулицях мого міста їздять автобуси, таксі, вантажівки, легкові автомашини)
6. Чому ми любимо Бердянськ? (Ми тут народилися, тут живуть наші рідні , друзі, це наш рідний край)
Перед наступним завданням треба трошки розім‘ятися.

5) Рухлива фізкультхвилинка
Встали рівно біля парт, починаємо наш старт.
Ось зігнули так ручата й полетіли, мов качата.
Ніжками затупотіли, потім разом всі присіли.
До сонечка потяглися, і у боки так взялися.
Вправо разом нахилились, вліво, щоб не помилились.
Руки вниз ми опустили й трохи ними потрусили.
Шию трішки розім’яли і за парти посідали.
А тепер мерщій до справ, кожен вченим з нас щоб став.

6) Незакінчене речення.
– Наступна вправа – це незакінчене речення. Закінчити речення треба за малюнком на слайді. (СЛАЙДИ 11, 12, 13, 14)
• Сьогодні по дорозі до школи я бачив…
• Біля школи ростуть…
• Бердянськ часто зігріває…
• Вночі над Бердянськом сяють…
• Ми п’ємо…
• В нашому морі багато…
(на слайді – з’являються малюнки* чайка, хмарки, де¬рево, тюльпан, сонце, місяць, зірки, вода, риби)
– Як називаються одним словом предмети на малюнках? (природа)
– Що таке природа? (Все, що нас оточує)
Серед названих предметів є жива і нежива природа. Як ви гадаєте, що могло б належати до живої природи?

7) Вправа «Ми – дослідники» (СЛАЙД 15)
Діти висувають свої припущення:
«Я вважаю, що чайка – це жива природа, тому що вона (народжується, їсть, росте.) А дерево? І т. д.
«Я вважаю, що хмарка – це нежива природа, тому що вона …
ВИСНОВОК. Отже, жива природа що робить? (СЛАЙД 16) (Народжується, дихає, росте, їсть, вмирає.)
– Кого б ви ще віднесли до живої природи? Як назвати це одним словом? (Птахи, риби, комахи, кущі, квіти, люди) І т. д. (СЛАЙД 17)
Отже, прочитайте висновок: до живої природи належать…( рослини, тварини, люди). (СЛАЙД 18)

8) Хвилинка відпочинку.
А тепер хочу запросити вас у мандрівку на хмаринці. Сядьте зручніше, заплющте очі. (Звучить музика.)14
Уявіть, що ви стрибнули на білу пухнасту хмаринку, схожу на м’яку гору із подушок. Відчуйте, як ваші ноги, спина зручно розташувались на цій великій подушці. Мандрівка починається. Наша хмаринка повільно піднімається в синє небо над Бердянськом. Відчуваєте, як вітерець обвіває обличчя? Тут, високо в небі, все спокійно і тихо. І в серці у нас такі приємні доброзичливі почуття до кожної рослинки, до кожної тваринки, до кожної людини. Це ж наше, рідне.
Ми пригадуємо всі знайомі куточки Бердянська. Ми поважаємо всіх мешканців Бердянська, пишаємося своїм рідним містом. Ми завжди будемо шанобливо ставитися до рідної природи й речей, створених людьми. Наше місто найкраще в світі.

9) Вправа «Гостре око» (СЛАЙД 19)
– А тепер розплющте очі. Як красиво! Це частина України – півострів Крим, місто Ялта.
– Розкажіть, що ви бачите. На цій картині є жива природа, нежива та предмети, створені руками людей. Як ви гадаєте, що могло б належати до неживої природи, до предметів, зроблених руками людини? Діти висувають свої припущення

10) Вправа «Найрозумніший» (СЛАЙД 20)
– Тепер знайдемо серед вас найрозумнішого. Назвіть предмет і скажіть його призначення.
КОМП‘ЮТЕР – програмно керований електронний пристрій обробки інформації. головний інформаційний інструмент як в офісі, так і вдома..
ПРАЛЬНА МАШИНА – установка для прання текстильних виробів.
СУПУТНИК – сприяє проведенню спільних наукових експериментів.
– Як назвемо цей ряд предметів?
– Ці речі ще називають «винаходами людства». Адже з того часу, як руками і розумом людей вони створювались, покращувалось наше життя, полегшувалась робота людини. Так от сьогодні роботу на уроці нам полегшують: комп’ютер і проектор.
– Продовжте перелік винаходів людства (Діти називають те, що створене руками людини: будинки, машини, меблі, шкільне приладдя тощо.)

4. Етап перевірки первинного розуміння

1) Самостійна робота в зошиті (С. 24).
– В зошиті зображено новий район Бердянська – околиця. Роздивіться уважно і позначте кольоровими олівцями.
Якщо предмет належить до живої природи, розфарбуй квадратик біля нього зеленим кольором, якщо до неживої – червоним, якщо він зроблений руками людини – синім.

2) Гра «Розгубилися слова»
– Складають р6ечення: Бережіть природу і шануйте працю людей!

3) Вправа «Найуважніший». Різнорівнева робота в парах. (СЛАЙД 20)
І р – розкладіть малюнки на 3 кольорових аркуша: зелений колір – жива природа, червоний колір – нежива природа, синій – предмети, створені людиною.
ІІ р – розкладіть слова на 3 кольорових колонки: жива, нежива природа і предмети, створені людиною.(СНІГ, МАК, ПИЛОСОС, ОЛІВЕЦЬ, КАМІНЬ, СИНИЦЯ, ПЛАНЕТА, СОРОЧКА, БАБУСЯ, САЛАТ, ПІСОК, ОСИКА, ЛІТАК, АКУЛА.)
ІІІ р – знайдіть, що зайве. Чому?
– Місяць, вода, зорі, пісок, карта.
– Дуб, камінь, Сонце, сніг, повітря.
– Тарілка, кран, білка, зошит, сорочка.
– Вовк, лисиця, лікар, чашка, комар.
Перевіримо виконане.

5. Домашнє завдання Зошит, с.25 – розфарбувати малюнки і в квадратиках позначити живу, неживу природу і предмети, створені руками людей.

6. Етап рефлексії – Закінчилася наша екскурсія в природу по Бердянську. Але ми не все ще побачили, не все проаналізували. Тому на наступних уроках продовжимо спостерігати за живою та неживою природою.
— Яку тему вивчали на уроці?(природа) Що таке природа?(те, що нас оточує і не створено руками людей)
– Про що нове дізналися? (жива природа народжується, дихає, росте, їсть, вмирає.)
— Чого навчилися?
Сьогодні найактивнішими були … Найуважнішими…
Найспостережливішими… Найкмітливішими…

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>