Змінювання дієслів за часами і числами

Урок – практикум за коучинговою технологією

Мета: Допомогти учням мобілізувати свої внутрішні сили і можливості для позначення мети діяльності, складання плану діяльності
Задачі уроку:
– Поглиблювати знання про дієслово як частину мови, його граматичні ознаки;
– виробляти вміння розпізнавати часові форми дієслів, змінювати дієслова за часами.
– Сприяти розвитку пізнавальної активності учнів, розвитку зв’язного мовлення,
– розвивати спостережливість, вміння аналізувати, порівнювати й робити висновки на основі спостережень;
– виховувати любов до вивчення мови.
Тип уроку: урок – практикум за коучинговою технологією
Обладнання: презентація, підручник, шкала само оцінювання (6 відрізків).

завантажити презентацію

Хід уроку.
І. Організаційний момент. (1 хв.)
Щоб урок нам розпочати,
Треба разом промовляти:
-Я уважний і серйозний,
Хоч іще малого зросту.
Зараз з силами зберусь,
Я нічого не боюсь.
Впевнений, кмітливий я,
Хочу отримати знання. СЛАЙД 2

ІІ. Оголошення теми уроку. Постановка мети

Мотивація.
– Уявіть, що кожен з вас став ідеальним учнем. Яким ти бачиш себе? (активний, старанний, знає всі правила і вміє їх застосовувати , отримує задоволення від навчання, …) СЛАЙД 3
– Яким тепер бачать тебе однокласники? Батьки?
– Наскільки кожен з вас буде тепер задоволений собою? Відзначте ступінь своєї задоволеності на першій шкалі від 1 до 10. СЛАЙД 4 (2 хв.)

Постановка мети
– Над вивченням якого модулю ми працюємо? (Дієслово).
– Для чого саме тобі потрібні знання про дієслово? У чому конкретно полягає твоя мета? СЛАЙД 5
(Красиво і правильно писати в зошиті; легко знаходити дієслова в усній і письмовій мові; визначати їх час і число; уважно слухати пояснення вчителя і однокласників; активно брати участь у виконанні всіх завдань; аналізувати і робити висновки, отримувати задоволення від навчання, …)
 Якби на цьому уроці ти міг отримати те, що хотів, те що б це було? СЛАЙД 5 (задоволення, радість, приємні почуття, тепло на душі, впевненість, щастя, добра оцінка, гордість) (2 хв.)
 Сьогодні черговий урок – практикум за темою, яку ви дізнаєтесь, якщо у запропонованому рядку роз’єднаєте слова.

ЗМІНЮВАННЯДІЄСЛІВЗАЧАСАМИЙЧИСЛАМИ. СЛАЙД 6

ІІІ. Етап планування ефективних дій для досягнення мети
Наше з вами завдання – узагальнити й систематизувати знання про дієслово. (2хв.)

– Роздивись план вправ і скажи, яким буде перший крок? Другий? А далі? СЛАЙД 7

1) Копилка знань
2) Тестування
3) Бліц – опитування. Часові форми дієслів
4) Робота в парах. Зміна дієслів за часами
5) Вправа «Снайпер» Час і число дієслів
6) Самостійна робота з текстом

– Як ти гадаєш, який із кроків для тебе буде легким (важким)? Чому?

ІV. Етап реалізації плану
1) Копилка знань
Мета цього завдання з‘ясувати, що кожен з вас знає про дієслово

Бліц – опитування СЛАЙД 8 (3хв.)
– Дієслово – це …
– Змінюється за …
– Член речення;
– Початкова форма;
– У реченні зв’язане…;
– Не з дієсловами…

– Покажіть, де кожен з вас зараз знаходиться на другій шкалі від 1 до 10.
– Зрушився ти за шкалою? В який бік? На скільки? Як зробити так, щоб наступного разу ти зрушився на 1балл вище?

2) Тестування СЛАЙД 9-10

– Мета цього завдання – застосовувати теоретичні знання на практиці (5хв.)
1. У якому рядку записані тільки дієслова:
а) теплий, бігав, грів;
б) зійшла, зашумить, оживає;
в) читання, малює, йде.

2. Знайдіть дієслова, вжиті у неознач формі:
а) дружать, співають, пишуть;
б) дружба, співи, письмо;
в) дружити, співати, писати.

3. З якими словами не пишеться окремо:
а) не(вчити), не(хоче), не(любить);
б) не(ук), не(вдаха), не(билиця);
в) не(навидіти), не(хтувати), не(волити).

4. У якому рядку дієслова – синоніми:
а) йдуть, стрибають, крокують;
б) думають, міркують, гадають;
в) говорять, балакають, мовчать.

Самоперевірка: 1) Б; 2) В; 3) А; 4)Б

Покажіть, де кожен з вас зараз знаходиться на третій шкалі від 1 до 10.
– Зрушився ти за шкалою? В який бік? На скільки? Як зробити так, щоб наступного разу ти зрушився на 1балл вище?

3) Часові форми дієслів
Мета цього завдання – виробляти вміння розпізнавати часові форми дієслів, змінювати дієслова за часами

а) Спостереження за утворенням часів дієслова.
Вправа 92 СЛАЙД 11 (5 хв.)
– Розгляньте малюнки. Дайте відповіді на питання. (Тарас написав лист. Він укладає його у конверт. Потім хлопчик укине послання в поштову скриньку.)
– Які дієслова ти вжив? Коли відбувається дія у І, ІІ, ІІІ випадках?
– Розгляньте таблицю та правило про часи дієслів на с. 50. Підготуйтесь до бліц-опитування

б) «Бліц-опитування» за правилом про часи дієслів (3 хв.)
– Як називається час, який вказує, що дія відбулася? СЛАЙД 12
(Отже, дієслова, що вказують на дію предмета, яка вже відбулася і відповідають на питання що робив? належать до дієслів минулого часу.)
– Як називається час, який вказує на те, що дія буде відбуватися? На які питання відповідають дієслова майбутнього часу? СЛАЙД 13
(Отже, дієслова, що вказують на дію, яка буде відбуватись і відповідають на питання що робитиму? належать до дієслів майбутнього часу.)
– Які дієслова належать до дієслів теперішнього часу? На які питання відповідають? СЛАЙД 14
(Дія яких відбувається в момент мовлення. Отже, дієслова, що вказують на дію, що відбувається в момент мовлення і відповідають на питання що роблю? належать до дієслів теперішнього часу.)
– Приведіть приклади змінювання дієслів за часами. СЛАЙД 15 (1 хв.)
ЛЕТІВ – ЛЕТИТЬ – ПРИЛЕТИТЬ

в) Робота в парах СЛАЙД 16
Мета – перевірити вміння змінювати дієслово за часами (5 хв.)
До записаних дієслів дібрати форми минулого, теперішнього і майбутнього часу.
Оживати – (ожила, оживає, оживе)
Припекти – (припекло, пече, припече)
Співати – (співали, співає, заспіває)

Висновок: Одне і теж дієслово може вживатися у різній часовій формі, тобто змінюватись за часами

– Як називаються слова у рядках? (спільнокореневі) Виділіть корінь.
– На яку тему можна скласти текст з цими словами? (про весну)
– Складіть і запишіть зачин до цього тексту. (ПРИПЕКЛО ВЕСНЯНЕ СОНЕЧКО)
– Розберіть його за членами речення.
Взаємоперевірка робіт.
Покажіть, де кожен з вас зараз знаходиться на четвертій шкалі від 1 до 10.
– Зрушився ти за шкалою? В який бік? На скільки? Як зробити так, щоб наступного разу ти зрушився на 1балл вище?

г) Вправа «Снайпер».
Мета завдання – застосування знань про часи дієслова
– Знайдіть зайве слово. Доведіть, чому. СЛАЙД 17 (5хв.)
Прилинула             Задзюрчать
припекло                розтанули
прокинуться       проспівають
оживала                запахне
співали                   зазеленіємо
зацвів                     зігріють
– На яку тему можна скласти текст з поданими словами.
– Назвіть дієслова в однині. Доведіть свою думку. (вони означають дію одного предмета)
– Назвіть дієслова у множині. Доведіть свою думку. (означають дію двох і більше предметів)
– Випишіть дієслова: І вар. – в однині, ІІ вар. – у множині
Перевірка за еталоном СЛАЙД 18

Покажіть, де кожен з вас зараз знаходиться на п ‘ятій шкалі від 1 до 10.
– Зрушився ти за шкалою? В який бік? На скільки? Як зробити так, щоб наступного разу ти зрушився на 1балл вище?

д) Фізкультхвилинка (1 хв.)
Покажіть, як лютує зима, як ви грієте ручки, а як ніжки. Як ви посміхаєтеся, коли вам добре і затишно. Як тривожитесь, чи піде дощ. Нахиляєтесь від вітру.

е) Самостійна робота з текстом (5хв.)
– На яку тему запропонований текст? Запишіть текст змінюючи дієслова. СЛАЙД 19
І ряд – у минулому часі
ІІ ряд – у теперішньому часі
ІІІ ряд – у майбутньому часі
– Якщо виникнуть труднощі, зверніться до сусіда по парті за допомогою.
(Настати) весна. Все (оживати), (радіти).
(Зеленіти) поля, (цвісти) садки, (щебетати) пташки.
– Підкресліть дієслова, визначте число.
Перевірка колективна.
– Покажіть, де кожен з вас зараз знаходиться на шостій шкалі від 1 до 10.
– Зрушився ти за шкалою? В який бік? На скільки? Як зробити так, щоб наступного разу ти зрушився на 1балл вище?

VI. Підсумок уроку. СЛАЙД 20 (2хв.)
– Ви сьогодні були активними учасниками уроку. Тому, будь ласка, висловіть свою думку.
– Чи досяг ти своєї мети. Що ти отримав в кінці уроку?
– Яке завдання для тебе здалося легким? (Цікавим? Важким?) Як ти це зрозумів?
– Я сьогодні зрозумів…

VII. Оцінювання.
Перед вами лежить шкала оцінювання. Поставте собі той бал, на скільки ви оцінюєте свою роботу на уроці. (1хв.)

VIII. Домашнє завдання. Правила на с.50, 52, 54, Вправа 94, *102 СЛАЙД 21

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *