Розпізнаю спільнокореневі слова

Tutyl 2 Конспект і презентація за темою “Розпізнаю спільнокореневі слова” 

За програмою О.Савченко

Підручник та зошит “Застосовую знання” К.Пономарьової

Мета.  продовжувати формувати уявлення учнів про корінь слова на основі споріднено-сті слів; учити добирати спільнокореневі слова з різних частин мови; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати; формувати комунікативну компетентність; виховувати пізнавальний інтерес, бажання до вивчення рідної мови, любов та бережливе ставлення до природи.

Тип уроку: застосовую знання

Форма проведення: урок-практикум

Хід уроку:

І. Організаційний момент    СЛАЙД 2

Ось дзвінок сигнал подав —

До роботи час настав.

Ось і ми часу не гаймо,

А урок свій починаймо.

  • Визнач свій настрій на початку уроку і намалюй поруч з датою відповідний осінній листочок

ІІ. Актуалізація знань учнів.

  1. Перевірка домашнього завдання. (зошит ст.18) СЛАЙД 3

Вправа 1 Прочитай групи слів. Назви в них корінь (хат, спорт, хліб)

  • До якого слова ця звукова модель: – = о – о =   (хлібець)
  • Накресли її після слова

Вправа 2 Назви підкреслені спільнокореневі слова та їх корінь (слон, слониха, слоненя, слоненятко)

Вправа 3 Прочитай І (ІІ) групу слів, назви корінь (верба, вербо’вий, вербичка.

   Верхівка, верх, верхній)      СЛАЙД 4

Вправа 4 Яке «зайве» слово закреслив у І рядку (синій – група слів об’єднана значенням СИН) Назви корінь: СИН. У ІІ рядку? (сталевий – слова об’єднані значенням ЛЕВ) Корінь ЛЕВ? У ІІІ рядку (мир – слова, об’єднані значенням МОРЕ) Корінь МОР.

  1. «Мозковий штурм» СЛАЙД 5

– Що таке корінь? (Це спільна частина спільнокореневих слів)

– Як позначати корнь в словах? (дужкою)

– Які слова називаються спільнокореневими?

– Наведи приклад таких слів, визнач корінь.(осінь, осінній – корінь – осінь-)

  1. Каліграфічна хвилинка. Робота з прислів’ям   СЛАЙД 6

   Писатиму букви рівненько, Щоб були красиві, гарненькі.

       Хх  Хо  хм  Чч   че  ве   ощ  ол   ити 

       Осінь, весна, збирає, з’їдає, а. Осінь збирає, а весна з’їдає.

– Збери зі слів прислів’я. Як його зрозуміти? Запиши.

– Підкресли антоніми в реченні.

– Яким словам відповідають подані схеми: о = о = (осінь) – = о  – о = о (з’їдає)

  1. Складання асоціативного куща до слова «Осінь» (дощ, хмари, холодно, листопад, золоте листя, школа, відліт птахів, …) СЛАЙД 7
  2. Робота в парах. До поданих слів добери споріднені за зразком. СЛАЙД 8

     Зразок : зима – зимовий, зимувати.    

 холод             

хмара            

ніч

  • Що таке споріднені слова?           

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Створення емоційного настрою.

– Щоб налаштуватися на роботу, заплющ очі і уяви чарівні картини золотої осені, які несуть радість. Ось праворуч палає, мов факел, жовтогарячий ясен. Поруч опускає золоте волосся берізка. Пожухлі тополі навпроти стоять струнко, наче охоронці. За тополями вишикувались червонолисті клени. Раптом подув вітер і розпочався золотий осінній дощик з листочків у нашому уявному парку.

  1. Визнач тему уроку СЛАЙД 9

– Подув осінній вітер і вилетіли голосні в словах, мов пташенята з гніздечка

СПЛЬНКРНВ СЛВ (спільнокореневі слова)

– Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати розділ мови «Будова слова». Проведемо урок-практикум «Розпізнаю споріднені слова». Вправлятимемося добирати спільнокореневі слова з різних частин мови, визначати їх корінь; розвивати вміння аналізувати, порівнювати. Збагачувати словниковий запас.

ІV. Застосування знань.

  1. Робота в друкованому зошиті ст 19 СЛАЙД 10

Вправа 1 Прочитай текст. Підкресли спільнокореневі слова. Познач у них корінь

  • Як визначати корінь?

Взаємоперевірка. (жовтіє, жовта, жовтень)

  • Знайди головні члени в І реченні. Запиши звукову схему слова жовтень

Вправа 2 Випиши групи споріднених слів. Познач у них корінь. Перевірка за зразком.

  • Знайди і підкресли іменники 1 рискою, дієслова двома рисками, прикметники хвилястою      СЛАЙД 11

Вправа 3 Добери до поданих слів спільнокореневі й запиши. Познач у них корінь

  • Що таке спорінені слова? СЛАЙД 12

Дощ, дощовий, дощик, дощити, дощовик.

  • До якого слова ця звукова модель: – о – – о – ?(дощик)

   Хмара, хмарний, хмаритися, хмаринка

Вправа 4 Підпиши світлини. Добери до записаних слів спільнокореневі і запиши під ними. Познач у них корінь   СЛАЙД 13

Банани, банановий, бананчик.    Гриби, грибник, грибниця, грибний

  • Склади свої 2 речення з цими словами: питальне й спонукальне. Наприклад: Хто любить банановий торт?   Гриби обережно зрізай ножем.
  1. Робота з текстом СЛАЙД 14

Гриби ховаються в долоньках торішнього листя. Головне в гриба – грибниця.  Зрізайте грибочки тільки ножем. Бережіть грибниці. Тоді буде багато грибних місць .

  • Про що текст? Як його можна назвати? (Поради грибникам)
  • Які споріднені слова зустрічаються?
  • Які букви сховалися за зірочками? Поясни їх написання
  • Випиши з тексту споріднені слова

3. Робота в підручнику ст. 37 СЛАЙД 15

Вправа 6 Прочитай ряди слів. Спиши ряд, у якому подано спільнокореневі слова. Доповни цей ряд іншими спільнокореневими словами. Познач у записаних словах корінь

      Квітник, квітка, … (квіточка, квітковий, квітнути)

V. Домашнє завдання Повторити правила на ст 34, впр 8 на ст 37

VІ. Підсумок уроку СЛАЙД 16

  1. Вправа «Мікрофон»

– Які види робіт виконували на уроці?         

– Які цінні думки запам’ятали?

– Як визначити корінь?                                   

– Які слова називають спорідненими?

– Перевір, чи всі слова в кожному ряду спільнокореневі?

  Дуб, дерево, деревце, дерев’яний.

Весна, весняний, веснянка, веселий.

  1. Рефлексія СЛАЙД 17
  2. Самооцінювання

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *