Доброго ранку всім.
Пам’ятаємо слова царя Соломона “Все проходить, і це пройде”. І всі ми хочемо прискорення процесу. До цього все йде.
Пропоную чергову порцію розваг у вигляді завдань
Математика
Тема уроку. Перевіряємо ділення з остачею (ст 74-75)
Мета: формувати вміння виконувати ділення з остачею.
Дидактична задача: удосконалювати навички додавання і віднімання, множення та ділення круглих трицифрових чисел; актуалізувати розуміння прийому ділення з остачею; ознайомити з правилом перевірки правильності виконання ділення з остачею; удосконалювати навички письмового додавання та віднімання, вміння розв’язувати складені задачі на прикладі задач, що містять знаходження частини від числа.
Розвивальна задача: формувати прийоми аналізу, синтезу, порівняння, узагальнення.
Хід уроку
I. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів На попередньому уроці ми познайомилися з алгоритмом ділення з остачею та з’ясували, що ділення націло — це лише один із випадків ділення з остачею, коли остача дорівнює нулю. Також ми дізналися про те, що неповною часткою є число, яке є результатом ділення націло найближчого, але меншого за ділене числа на певний дільник, а остачею є різниця між діленим і цим числом. Ми зробили висновок щодо величини остачі порівняно із дільником. Ви вже вмієте перевіряти правильність виконання дій додавання та віднімання, множення й ділення націло, а сьогодні на уроці ви навчитесь перевіряти ділення з остачею.
Актуалізація опорних знань та способів дії Усна лічба
- Усне виконання завдання № 7.
- Робота над завданням. Знайдіть значення виразів.
(370+ 290− 180): 6 + 350 :7⋅ 5 480: 8 +320 −450: 9 + 7⋅ 80
3. Усне опитування
– Як знайти неповну частку при діленні з остачею?
– Чому дорівнює остача при діленні з остачею на деяке число?
– Що можна сказати про величину остачі порівняно з дільником?
– Скільки може бути різних остач при діленні на деяке число?
Актуалізація розуміння сутності ділення з остачею
- Виконання завдання № 1 на ст. 74 з коментарем.
- Самостійне виконання завдання № 130 (зошит «Працюю самостійно 3»: с. 38).
- Самостійне виконання завдання № 131 (зошит «Працюю самостійно 3»: с. 38)
– Назвіть числа, які при діленні на 8 в остачі дають 1; 2…
– Де розташовані ці числа в натуральному ряді порівняно з числами, які ви обвели?
7. Виконання завдання № 2 з коментарем.
Щоб обвести числа, які діляться на 5 націло, слід пригадати висновок, зроблений при аналізі результатів таблиці множення числа 5: результати з таблиці множення числа 5 закінчуються або цифрою 0, або цифрою 5.
Отже, ознака подільності на 5: на 5 діляться ті й тільки ті числа, які закінчуються цифрою 0 або 5. Числа, які не закінчуються цифрою 0 або 5, не діляться націло на 5. Виконуємо ділення з остачею поданих чисел, пригадуючи алгоритм ділення з остачею. Читаємо записані рівності. При записуванні чисел, які в результаті ділення на 5 дають в остачі 3, застосовуємо спосіб міркування, використаний у попередніх завданнях.
8. Виконання завдання № 3 з коментарем
9. Актуалізація знання способу перевірки правильності виконання ділення націло
Виконання завдання № 4 з коментарем.
Коментар. 56 : 8 = 7. Щоб перевірити правильність виконання дії ділення націло, треба значення частки помножити на дільник і якщо одержимо ділене, то дію ділення виконано правильно: 7⋅ 8= 56, 56 = 56, істинно.
- Актуалізація знання алгоритму ділення з остачею № 5 (на с. 74) з коментарем.
III. Формування нових знань та способів дії
- Ознайомлення зі способом перевірки ділення з остачею
Усне виконання завдання. Назвіть серед поданих чисел ті, що діляться націло на 9.
9, 65, 36, 50, 18, 28, 63, 45, 70, 27, 90, 54
Виконайте ділення націло з перевіркою.
Виконайте ділення в решті випадків.
Як перевірити ділення в решті випадків?
Данилко міркував так: 18 : 9 = 2, оскільки 2 · 9 = 18.
28 : 9 = 3 (ост. 1), оскільки 3 · 9 + 1 = 28
1) 9, 18, 27;
2) 27: 9 = 3 — неповна частка;
3) 28 – 27 = 1 — остача, 1<9 .
Ознайомлення із пам’яткою на с. 75 навчального зошита.
- Первинне закріплення способу перевірки ділення з остачею Виконання завдання № 5 (продовження на с. 75) з коментарем.
- Формування вмінь і навичок. Закріплення вивченого
- Удосконалення навичок усного додавання та віднімання круглих трицифрових чисел Виконання завдання № 6.
- Формування вміння виконувати перевірку ділення з остачею
У завданні № 132 (зошит «Працюю самостійно 3»: с. 38) виконати ділення з остачею та зробити перевірку
- Удосконалення навичок письмового додавання і віднімання трицифрових чисел Самостійне виконання завдання № 133 (зошит «Працюю самостійно 3»: с. 38).
- Удосконалення вміння розв’язувати задачі на знаходження частини від числа
№ 134 — записати задачу схематично і розв’язати її арифметичним методом по діях.
- 56 : 8 = 7 (кг) моркви привезли до їдальні.
- 56 – 7 = 49 (кг) решта овочів.
- 49 : 7 = 7 (кг) цибулі привезли до їдальні
- Удосконалення вміння обчислювати діаметр кола
Самостійне виконання завдання № 135 (зошит «Працюю самостійно 3»: с. 38). Інформація про масу і довжину крила птаха та про висоту його гнізда є зайвою для виконання вимоги задачі. Для того щоб дати відповідь на запитання задачі, достатньо знати лише радіус гнізда, верхня межа якого являє собою коло, і розуміти, що діаметр гнізда удвічі більший за радіус. 1м5см + 1м5см = 2м10см
- Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності учнів
- Про що нове ви дізнались сьогодні на уроці?
- Як можна міркувати, щоб перевірити правильність виконання дії ділення з остачею?
- Розкажіть про результати власних навчальних досягнень
Українська мова
Тема. Розрізняю розповідні, питальні, спонукальні речення, окличні й неокличні
Друкований зошит К,Пономарьової, ст 66
Вивчи правила, потім виконай завдання в зошиті.
Можна використовувати коментар до деяких вправ.
Вправа 2
Наталя в парку зустрілася з друзями. – розповідне речення
Наталю, ти зустрілася в парку з друзями? – питальне речення
Наталю, зустрінься в парку з друзями. – спонукальне речення
♥♥♥♥♥
Тема. Вживаю речення зі звертанням
Друкований зошит К,Пономарьової, ст 67
Вивчи правила, потім виконай завдання в зошиті.
Можна використовувати коментар до деяких вправ.
Вправа 3.
Навчи мене, мамо, вишивати. Назарчику, відвідай хворого товариша. Полий квіти, Марійко.
♥♥♥♥♥
Тема. Визначаю в реченні головні і другорядні члени
Друкований зошит К,Пономарьової, ст 68
Вивчи правила, потім виконай завдання в зошиті.