Наша зустріч з кожним днем ближче.
Для різноманітності життя пропоную виконати з дитиною чергові завдання.
Математика
Зошит з математики (частина 3)
Вкладка “Працюю самостійно” (частина 3)
Конспект до уроку
Знайомимось із діленням з остачею
Ст. 70-71)
Тема уроку. Вивчаємо ділення з остачею (ст. 72-73)
Мета: формувати вміння виконувати ділення з остачею.
Дидактична задача: удосконалювати навички додавання і віднімання, множення та ділення круглих трицифрових чисел; актуалізувати розуміння сутності арифметичної дії ділення на вміщення; ознайомити з алгоритмом ділення з остачею; вчити досліджувати залежність кількості остач від величини дільника; удосконалювати вміння розв’язувати складені задачі на прикладі задач, що містять знаходження числа за величиною його частини.
Розвивальна задача: формувати прийоми аналізу, синтезу, порівняння, узагальнення.
Хід уроку
- I. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів На попередньому уроці ми познайомилися з діленням з остачею. Чи це нова для вас арифметична дія? Ні, це знайома дія ділення. Взагалі можна стверджувати, що ділення націло, з яким ви вже добре знайомі, це лише один із випадків ділення з остачею, коли остача дорівнює нулю. Ви виконували ділення з остачею практично, але не завжди під рукою є потрібні предмети для лічби або рисунок. Треба вчитися виконувати ділення з остачею без опору на наочність. Сьогодні ви познайомитесь із алгоритмом ділення з остачею і навчитесь виконувати його.
- Актуалізація опорних знань та способів дії Усна лічба
- Усне виконання завдання № 1. Виконай арифметичні дії
Актуалізація сутності ділення з остачею
- Усне виконання завдання № 2.
- Усне колективне виконання завдання.
- Які остачі можна одержати при діленні деякого числа на 6; на 8?
(Остача має бути меншою за дільник, тож якщо дільник 6, то числа повинні бути меншими за 6 — це 0, 1, 2, 3, 4, 5).
- Про який випадок ділення йдеться, якщо остача дорівнює нулю? (Якщо остача дорівнює нулю, то це випадок ділення націло. Усього остач 6 — число остач дорівнює дільнику.)
- Виконання завдання № 3.
Правило. Кількість остач, включаючи нуль, дорівнює діьнику.
III. Формування нових знань та способів дії Ознайомлення із алгоритмом ділення з остачею
- Виконання завдання № 4.
- Неповні частки однакові, тому що при діленні найближчого меншого за ділене числа 40 (48; 56) на дільник 8 націло одержимо 5 (6; 7).
- Значення неповної частки залежить від результату ділення націло найближчого меншого до дільника числа.
- Щоб знайти неповну частку, треба найближче менше за ділене число розділити на дільник. Різниця між діленими у випадку ділення з остачею та ділення націло дорівнює величині остачі.
При діленні з остачею остача дорівнює числу, яке вказує, на скільки більше ділене від найближчого меншого числа, що ділиться на дільник націло; неповна частка дорівнює значенню частки при діленні націло найближчого, але меншого за ділене числа на дільник.
Пам’ятка Ділення з остачею
- Називаю всі числа, які менші за ділене і діляться на дільник націло.
- Найбільше з них ділю на дільник і результат записую в частці.
- Віднімаю знайдене число від діленого, отримую остачу. Записую остачу у дужках.
- Первинне закріплення розуміння сутності ділення з остачею
Виконання завдання № 5 з коментарем.
- Формування вмінь і навичок. Закріплення вивченого
- Удосконалення вміння розв’язувати складені задачі, що містять знаходження числа за величиною його частини. Завдання № 6.
- 6 ⋅ 8 =48(з.) все завдання Миколи
- 8 + 5 = 13 (з.) розв’язав за вівторок і середу.
- 48 – 13 = 35 (з.) залишилось розв’язати Миколі
6 ⋅ 8 – (8 + 5) = 35 (з.)
- Задача 127 в зошиті «Працюю самостійно»: ст 37.
Записати задачу коротко у формі таблиці, пригадати план розв’язування таких задач і розв’язати задачу арифметичним методом.
Маса 1 ящ. | Кількість ящиків | Загальна маса | |
Дорослі | 6 кг | ? однак. | ? кг |
Діти | 9 кг | ? | 60 кг |
- 60 : 6 = 10(ящ.) зібрали діти
- 9 ⋅ 10 = 90 (кг) персиків зібрали дорослі.
9 ⋅ (60 : 6) = 90 (кг)
- Удосконалення обчислювальних навичок та вміння порівнювати математичні вирази № 128 (зошит «Працюю самостійно 3»: с. 37)
- Удосконалення вміння розв’язувати рівняння № 129 (зошит «Працюю самостійно 3»: с. 37).
- Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності учнів
- Про що нове ви дізнались сьогодні на уроці?
- Що можна сказати про неповну частку та величину остачі при діленні з остачею? [При діленні з остачею неповною часткою є число, яке є результатом ділення націло найближчого, але меншого за ділене числа на певний дільник, а остачею є різниця між діленим і цим числом.]
- Як треба міркувати, щоб виконати ділення з остачею?
♥♥♥♥♥
Українська мова
Тема. Пригадую службові слова
(Зошит К. Пономарьової, ст 63)
Вивчи правило, а потім виконай вправи.
Вправа 1. Визнач, які серед поданих слів є службовими. Підкресли їх.
Я, в, над, кіт, перед, до, ліс, сад, без, від, на, у, з, ми, і він, а, але.
Вправа 3. Прочитай вірш. Встав пропущені службові слова.
З пташеням маленьким трапилась біда:
як піднявся вітер – випало з гнізда.
З кошиком Андрійко по щавель ішов,
пташеня сіреньке у траві знайшов.
У Андрійка очі блиснули від сліз.
Взяв його тихенько, до гнізда поліз.
Пташеня зраділо – скінчилась біда:
Із руки стрибнуло до свого гнізда.
♥♥♥♥♥
Тема. Розпізнаю прийменники
(Зошит К. Пономарьової, ст 64)
Вивчи правило, а потім виконай вправи.
Вправа 4. Спиши слова, розкривши дужки.
За річкою, заходить, вкласти, в селі, від будинку, відкривати, добігти до лісу.
♥♥♥♥♥
Тема. Розрізняю частини мови
(Зошит К. Пономарьової, ст 65)